Vize školní jídelny

Jednou z priorit zdravého životního stylu je naučit se správným stravovacím návykům:

• jíst pestrou a správně připravenou stravu
  • zvýšit příjem vlákniny = konzumovat více zeleniny a ovoce
  • zvýšit příjem tekutin
  • snížit příjem solí a tuků (především živočišných)

Cílem je během devítileté školní docházky seznámit žáky se zásadami správné výživy i s  různými  možnostmi  přípravy pokrmů :

1/ tradiční česká kuchyně – ochutnáte pokrmy klasické české kuchyně – svíčkovou na smetaně  – vepřovou pečení -  řízek -  bramboráky – knedlíky – buchty – švestkové knedlíky – pečenou kachnu - ap.

2/  mezinárodní  kuchyně – dva dny v měsíci budeme vařit jídla původně připravovaná v jiných zemích např. na Slovensku, v Itálii, v Mexiku. Některé oblíbené pokrmy mohou ve  školní jídelně i zdomácnět.

3/ biopotraviny – jsou produkty  vypěstované bez použití chemických hnojiv a pochází-li minimálně 95% použitých surovin z ekologického zemědělství. Měly by mít  výrazně nižší množství dusičnanů, dusitanů, barviv,umělých ochucovadel a dalších toxických látek.

4/ netradiční receptury našich předků – čeká na Vás chutná krmě jež se zove např.  lepenice, pajšl, šusterka, pracharanda, kulajda, houbový kuba, šmorn, šoulet, škubánky, cmunda apod.

5/ zeleninové pokrmy – naše zeleninová jídla se budeme snažit připravovat každý týden, co nejchutněji a pouze z té nejkvalitnější zeleniny. Pokrmy budou pestré, z různých druhů zeleniny a nebudou se ve školním roce ani jednou opakovat.

6/ pokrmy z ryb – každý měsíc bude na jídelním lístku jiný druh ryby. Vyzkoušíte například limandu, tilápii, tuňáka, žraloka, lososa, tresku, hejka, nilského okouna, krevety,  ...  mražené, chlazené, ve vlastní šťávě, v oleji, v nálevu, smažené, zapečené...

7/ polévky – říká se, že polévka je grunt. Talíř  polévky připraví žaludek na hlavní chod, spolehlivě zahřeje i zasytí. Těšte se na festival polévek ve školní jídelně. Jistě najdete svůj polévkový „hit“.

8/ alternativní způsob stravování – je odlišný způsob výživy. Můžete se těšit na  různá jídla  vegetariánské (strava bez tmavých druhů mas, je vice typů), veganské (nepřijímání žádných potravin živočišného původu), frutariánské (konzumace pouze  plodů = ovoce, ořechy, případně zeleninu) a makrobiotické (obilniny, luštěniny, místní zelenina a další produkty)  stravy.

9/ speciality – opravdové gurmány a labužníky čeká  kulinářské dobrodružství – zabíjačkové, krajové, polévkové, přílohové, sýrové, zvěřinové a další zvláštnosti. Tak třeba grilovaná žabí stehýnka nebo plněné hlemýždí ulitky? Co Vy na to? Nechte se překvapit.