Opakování příkazů - repeat

Ve druhé lekci jsme napsali proceduru ctverec tímto způsobem:
to ctverec
fd 50 rt 90
end
Čtyřikrát za sebou se opakují stejné příkazy - v takovém případě, kdy víme, kolikrát chceme stejné příkazy opakovat, můžeme použít příkaz repeat a zápis se zjednoduší:

to ctverec
repeat 4 [fd 50 rt 90]
end

Číslo 4 za příkazem repeat udává počet opakování, dále jsou v hranatých závorkách zapsané příkazy, které se mají opakovat. Hranaté závorky můžeš zapsat kombinacemi kláves Alt+F a Alt+G nebo je hledej na anglické klávesnici.

Pokud chceme vidět nakreslený obrázek v celé své kráse, je někdy lepší, když želvička není vidět, k tomu slouží příkaz
hideTurtle (ht) - skrytí želvičky.
Chceme-li želvičku zase zobrazit, abychom viděli její umístění a otočení, použijeme příkaz
showTurtle (st) - zobrazení želvičky.
Další příkaz, který budete potřebovat pro řešení následujících úloh, je příkaz pro nakreslení "puntíku": dot, totéž vykoná příkaz fd 0, samozřejmě s nastavenými vlastnostmi pera (setpw, setpc).

Máme-li k dispozici proceduru ctverec snadno nakreslíme třeba praporek na obrázku:

to praporek
fd 100 ctverec bk 100
end

Pomocí příkazu repeat můžeme nakreslit větší počet praporků rozmístěných například "do kruhu".

to praporky
repeat 10 [praporek rt 36]
end

Pokud chceme rozmístit praporky dokola rovnoměrně, potom se musí želvička dohromady otočit o plný úhel (360o). Pokud se v této ukázce otočí 10x, potom se pokaždé musí otočit o 36o (10.36=360).

Téma:Programování v jazyce Imagine
Název:VY_32_INOVACE_09_10C_Imagine9