Parametr - posuvníky - ukázky a úkoly

V předcházejícím výkladu byly tyto novinky:

Aby mohl běžný uživatel měnit hodnoty parametrů vašich procedur, je potřeba k tomuto účelu přidávat do projektu posuvníky. Ke sledování hodnoty zvolené na posuvníku se přidává textové pole, do kterého se hodnota vypisuje.
- ve vlastnostech posuvníku - Při změně: text1'setvalue s1 (text1 je název textového pole, s1 je název posuvníku)
- na tlačítku pro spuštění procedury (např. čtverec :a) - Při zapnutí - t1'ctverec s1 (t1 je jméno želvičky, která má kreslit, s1 je název posuvníku)

Ukázka:

ukázka
je ve formátu .htm, k jejímu prohlížení je potřeba nainstalovat plug-in
Procedura obdelnik se dvěma parametry:

to obdelnik :sirka :delka
repeat 2[fd :sirka rt 90 fd :delka rt 90]
end

Projekt ulož pod názvem lekce8.imp !

Úkol:

Základní úlohy:

1. Napiš proceduru trojuhelnik s jedním parametrem, který určuje velikost strany. Přidej posuvník pro nastavení parametru a tlačítko pro nakreslení.
2. Napiš proceduru obdelnik se dvěma parametry pro délky stran. Přidej posuvníky pro určení velikostí stran a tlačítko pro nakreslení.

Úlohy na plus:

1. Vytvoř projekt na nakreslení jednoduchého kvítku (viz obrázek), kde lze volit počet "okvětních lístků" a jejich tloušťku.

2. Nakreslení obdélníka vylepši o posuvník pro tloušťku čáry (mohou být v tomto případě krajní hodnoty - minimum a maximum - posuvníku libovolné?).
3. Pro proceduru retez z textu této lekce přidej parametr pro velikost strany čtverců a samozřejmě dva posuvníky - pro počet čtverců a pro velikost strany.

Úloha na jedničku:

Doplň projekt "KVÍTEK" o paletu alespoň čtyř základních barev (tlačítka), pomocí níž se může zvolit barva lístků. (V záložce Vzhled tlačítka klikni dvakrát do obdélníku pro obrázek a spustíš editor - LogoMotion. Použij Soubor - Nový a potom Animace - Nastavit kreslící plochu.)

Téma:Programování v jazyce Imagine
Název:VY_32_INOVACE_18_10C_Imagine18