Posuvníky

Jak jste viděli, parametry jsou velice užitečné, problém ale je, že běžný uživatel nezná názvy procedur (kvůli tomu doplňujeme "spouštěcí" tlačítka), ani jestli má procedura nějaký parametr, případně kolik jich je. Proto je vhodné volit hodnoty proměnných pomocí posuvníků.

Vložení posuvníku do stránky lze provést pomocí ikony pro nové součástky na hlavním panelu - (viz obrázek) stačí vybrat a kliknout do stránky.

Podobně jako u tlačítek nebo textů můžete po kliknutí pravým tlačítkem na posuvník získat panel se záložkami pro různé vlastnosti. Zatím můžete pracovat se záložkami Vzhled (k ní snad není potřeba nic dodávat) a Základní.
Jméno posuvníku je důležité, je to zároveň název parametru, jehož hodnotu posuvník určuje. Minimum a maximum jsou krajní hodnoty, které lze na posuvníku dosáhnout, hodnota je počáteční hodnota posuvníku.
Jedna z možností použití posuvníku by byla do řádku Události - přiSpuštění doplnit například:
t1'ctverec s1
V tomto příkazu je t1 jméno želvy, která má vykonat proceduru ctverec (jak později poznáme, želviček může být více). Všimněte si, že jméno želvy a název procedury odděluje apostrof (znak je na anglické klávesnici, v Imagine se dá napsat i na české klávesnici). Za názvem procedury je místo konkrétního čísla uveden právě název posuvníku, jako parametr bude použita jeho hodnota.
V tomto případě by po nastavení hodnoty na posuvníku vykonala želvička proceduru ctverec s navolenou stranou.

K posuvníku je potřeba umístit text, který informuje uživatele o jeho funkci a textové pole, ve kterém se zobrazuje navolená hodnota (jako na obrázku).

Aby se zobrazovala hodnota posuvníku, je potřeba do Události - přiZměně posuvníku zapsat:
text1'setvalue s1
Do textového pole s názvem text1 se zapíše tímto způsobem hodnota z posuvníku s názvem s1 (příkaz setvalue nastaví hodnotu textu text1 na hodnotu posuvníku s1).

Druhá možnost, jak spustit proceduru po navolení hodnoty na posuvníku, je nechat u posuvníku řádek přiSpuštění prázdný a přidat tlačítko, pomocí kterého se teprve čtverec nakreslí. Tomuto tlačítku do řádku Události - přiZapnutí vepíšeme to, co jsme smazali z řádku přiSpuštění u posuvníku:
t1'ctverec s1
Tato možnost s tlačítkem je vhodnější zvlášť u procedur s větším počtem parametrů.

Téma:Programování v jazyce Imagine
Název:VY_32_INOVACE_17_10C_Imagine17