Pozadí

Projekty je možné výrazně vylepšit tím, že stránce zvolíme vhodné pozadí. Tak mohou rybky plavat v akvariu, auta jezdit po silnici, ptáci létat v oblacích a podobně.

První možnost je vytvořit pozadí vlastnoručně. V samotném Imagine je možné použít Panel kreslení z nabídky Zobrazit - Panel kreslení. Tento panel obsahuje běžné nástroje pro kreslení známé z grafických editorů, například Malování z příslušenství Windows. Pokud jste zvyklí na jiný grafický editor, můžete v klidu pozadí nakreslit v něm, jako pozadí lze totiž načíst libovolný obrázek běžných formátů (bmp, jpg, gif a podobně, Imagine má také svůj vlastní formát lgf). To znamená, že jako pozadí můžete klidně použít i profesionálnější obrázky (pokud nejste výtvarně nadaní :-) ) nebo třeba fotografie. Stačí kliknout pravým tlačítkem do stránky a použít nabídku Pozadí ze souboru.






Například pro projekt akvaria s rybičkami (uložený ve složce projektů) je na pozadí použitý tento jednoduchý obrázek:







Změna tvaru želvy

Bylo by samozřejmě možné umístit do akvaria želvičku, zkusme ale "vyrobit" rybičku. Želvičky mohou mít různý tvar, dokonce mohou být animované (což je složitější, proto až později).

Podobně jako u ostatních objektů dostaneme po kliknutí pravým tlačítkem myši na želvu její "rodný list" (viz obrázek).

Chceme-li změnit tvar želvy můžeme použít nabídku Načti tvar a vyhledat vhodný obrázek (formátu Imagine - lgf nebo jiných formátů).

Nakreslit svoji vlastní rybičku je možné po dvojím kliknutí na obdélníček s obrázkem želvy. Tím se spustí LogoMotion - editor Imagine (například i pro tvorbu animací), ve kterém můžeme rybičku nakreslit. Velikost obrázku lze nastavit v nabídce Animace - Nastavit kreslící plochu nebo nástrojem z hlavního panelu. Nástroje pro kreslení se podobají obvyklým nástrojům grafických editorů, jednoduchý neanimovaný obrázek lze tedy nakreslit s užitím běžných znalostí (případně s dopomocí pedagoga :-)).

Protože nebudeme chtít, aby rybička při pohybu kreslila čáru, odtrhneme nabídku Pero dolů. Pro pohyb doleva nebo doprava je potřeba také nastavit správný směr (90 nebo 270 stupňů). Můžeme vyzkoušet rybičku třeba příkazem: repeat 150[fd 3 wait 80]. Nový příkaz wait pozastaví želvičku na daný počet milisekund (tisícin vteřiny).



Nové želvy

Většině chovatelů jedna rybička nestačí :-). Každý projekt může obsahovat více želviček, jejich "rozmnožení" lze provést několika způsoby:

Želvičku lze zkopírovat po kliknutí pravým tlačítkem na želvě užitím nabídky Zkopíruj do schránky. Potom stačí kliknout kdekoliv do papíru pravým tlačítkem a použít nabídku Vlož ze schránky. Název nové želvičky je vytvořený automaticky úpravou čísla za názvem původní želvičky, můžete se přesvědčit po kliknutí pravým tlačítkem na nové želvě nebo v okně Paměť. V okně Paměť lze želvičku kopírovat také pomocí nabídek Úpravy - Kopírovat a Úpravy - Vložit (případně Ctrl+C a Ctrl+V). Zkopírovanou želvičku potom v LogoMotion můžeme upravit (změnit barvu pomocí nálevky, vystřihnout a na pravém tlačítku otočit a podobně).


Pro přidání nové želvy slouží také nástroj Nová želva v Hlavní panelu.


Pokud nyní použijete nějaký příkaz, například repeat 150[fd 3 wait 80], bude se pohybovat jen jedna ze želviček. K tomu, aby se pohybovala jiná nebo více želviček, je zapotřebí je oslovit, učinit je aktivními.

Chceme-li, aby příkaz vykonala jedna želvička, potom příkaz píšeme za název želvičky a apostrof (viz také minulá lekce):
t2'repeat 150[fd 3 wait 80].
Stejný efekt má použití příkazu ask:
ask "t3 [repeat 15 [fd 3 wait 20]]
Příkaz ask můžeme použít, pokud chceme, aby stejný příkaz vykonalo více želviček, jejich seznam potom zapíšeme do hranatých závorek, například:
ask [t1 t3] [repeat 150 [fd 3 wait 20]]
Příkaz ask způsobí dočasnou aktivitu oslovených želviček, jestliže nyní použijete příkaz bez oslovení želvičky, provede jej jen ta, která je aktivní (nejspíš ta původní). Pro nastavení trvalé aktivity želviček slouží příkaz tell, například:
tell [t2 t3]
Po použití tohoto příkazu budou všechny příkazy bez konkrétního oslovení želvičky vykonávat želvičky t2 a t3.
Někdy se vám může stát, že ztratíte přehled o svých želvičkách (mohou být i skryté nebo mimo plochu), případně těch, které jsou aktivní. K zobrazení jejich seznamu můžeme použít příkaz show (ukaž, vypiš):
show allturtles - vypíše seznam všech želviček
show who - vypíše seznam aktivních želviček

Procesy

Nyní bychom mohli už želvičky rozhýbat, jenže buď by plavaly všechny stejně rychle (vykonávaly stejné příkazy), pokud bychom oslovili všechny najednou, nebo by musela plavat nejprve jedna a potom teprve druhá, pokud bychom je oslovili postupně.

Pro spuštění trvalého procesu se používá příkaz every (každých), například:
t1'every 30 [fd 10]
říká želvičce t1, aby každých 30 milisekund popošla o 10 kroků.

Pro pozastavení nebo úplné zastavení procesů slouží tlačítka na Hlavním panelu nebo příkaz stopall.


Název školy:Základní škola, Hradec Králové, M. Horákové 258
Název projektu:EU peníze školám
Číslo projektu:CZ.1.07/1.4.00/21.2575
Téma:Programování v jazyce Imagine
Název:VY_32_INOVACE_19_10C_Imagine19
Autor:Pavel Petr
Použité zdroje: Není-li uvedeno jinak, jsou všechny ilustrační obrázky dílem autora.