Formátování (úpravy) textu

Pro úpravu vzhledu textu je možné použít následující tagy (všechny jsou párové, protože musí ohraničit text, na který se vztahují):

<b> tučné písmo </b>
<i> kurziva </i>
<u> podtržení </u>
<strike> přeškrtnutí </strike>
<kbd> neproporcionální písmo </kbd>
<sub> dolní index </sub>
<sup> horní index </sup>

Pro slušnější úpravu následujícího úkolu budete potřebovat ještě tag <br>, který není párový a provede odřádkování textu. Bez použití tohoto tagu by text šel stále za sebou bez ohledu na rozložení řádků ve zdrojovém textu v Poznámkovém bloku - prohlížeče totiž ignorují větší počet mezer i ukončení řádků.
Zdroj stránky potom může vypadat například takto:

<html>

<head>
<title> Výuka HTML </title>
</head>

<body>
<b> Text tučným písmem. </b> <br>
<i> Text kurzívou. </i> <br>
<u> Podtržený text. </u> <br>
</body>

</html>

Úkol (2 body)

Na stránce index.html z minulé hodiny sedmkrát rozkopírujte text (jen to co je v těle stránky), který na ní je, a pro každou kopii použijte jeden z uvedených tagů. Oddělte ukázky na jednotlivé řádky pomocí tagu <br> na konci každé ukázky.

Další možnost pro oddělování textu je definice odstavce pomocí párového tagu
<p> text odstavce </p>
Tento tag také odřádkuje a navíc vynechá ještě jeden řádek.

Další tagy můžete použít pro nadpisy od první úrovně <h1> text nadpisu </h1> (ty jsou největší) po šestou (nejmenší) úroveň <h6> text nadpisu </h6>. Tyto tagy určí velikost písma nadpisu a také odřádkují a vynechají řádek.

Všechny tagy lze kombinovat, musí být ale do sebe "vnořené", budou-li se "křížit", může být zobrazení nevyzpytatelné:
například podtržený nadpis první úrovně
- správně: <u><h1> nadpis</h1></u>
- špatně: <u><h1> nadpis </u> </h1>

Úkol (5 bodů)

Vytvořte stránku vtipy.html s několika vtipy různých druhů (vtipy použijte ty, které znáte, nebo stažené z Internetu, nebo zkopírované ze souboru vtipy.txt v této složce, pokud se soubor otevře do internetového prohlížeče a nebude v pořádku čeština, použijte v IE nabídku Zobrazit - Kódování - Středoevropské jazyky, v jiných prohlížečích podobně). Každý druh vtipů má mít nadpis (např. O blondýnkách, O tchýních, O policajtech), jednotlivé vtipy mají být uzavřené v tagu <p> . Vtipů by mělo být tolik, aby bylo potřeba na stránce listovat.

Téma:Tvorba WWW stránek
Název:VY_32_INOVACE_02_10B_tvorba www2