9.C na stopě československého opevnění

Datum: 3.10.

zpráva p. uč. Gabrišové

V pátek 30. září uplynulo 84 let od podepsání Mnichovské dohody, dokumentu, na základě kterého byla Československá republika donucena v roce 1938 odstoupit ve prospěch nacistického Německa, Polska a Maďarska pohraniční území, čímž se velikost našeho státu zmenšila zhruba o třetinu.
Pohraniční oblast byla zranitelným územím, místem, kde žila početná německá menšina a zároveň se odtud v případě napadení naší vlasti očekávala agrese nepřítele. Z toho důvodu tu ve třicátých letech vznikala pásma železobetonových bunkrů menšího a většího rozsahu, zahrnující obrovské pevnostní sruby, dělostřelecké tvrze i menší objekty, lidově řopíky.
Toho všeho jsme se na podzim 1938 museli vzdát - až na jednu jedinou pevnost - pevnost Dobrošov, nacházející se na hřebeni mezi Náchodem a Peklem u Nového Města nad Metují.
A právě pevnost Dobrošov, konkrétně pěchotní srub Můstek a dělostřelecký srub Zelený, jsme symbolicky na ono smutné výročí 'Mnichova' navštívili. Po úvodním zhlédnutí historického dokumentu nás čekala hodinová prohlídka 40 metrů hlubokého podzemí. Viděli jsme prostory, které měly sloužit jako ubikace, jídelna, sklady potravin i munice, nemocnice, kanceláře pro velící důstojníky i místa, kde vojáci obsluhovali houfnice a další zbraně, kterými se měli bránit. Zároveň jsme vyslechli smutný příběh o zradě, ústupcích a zoufalé nemožnosti změnit rozhodnutí učiněné jinými.

 

 

 

Od hraní k vědění

Spolupracujeme


Sponzoři

Škola

© 2014, Základní škola, Hradec Králové, M. Horákové 258
Webové stránky vytvořilo eStudio.cz | Webdesign & SEO | Postaveno na ReflexCMS

eStudio.cz profesionální weby a ziskové eShopy