Čtvrtí na okresním přeboru škol v šachu

Datum: 12.12.

zpráva vedoucí šachového kroužku Aničky Vítové

Dne 10. 12. 2019 se konal okresní přebor škol v šachu. Po pětileté pauze se znovu zúčastnila i naše škola! Celkově se turnaje v kategorii 1.–5. tříd účastnily 4 školy. Na přeboru se v průběhu 8 let bez přestávky pravidelně objevovaly dvě školy: ZŠ a MŠ Josefa Gočára a ZŠ Třebechovice. Později se začala účastnit i Církevní ZŠ. Byli jsme tedy jedinými nováčky. Každé družstvo se spolu utkalo dvakrát, dohromady se tedy hrálo 6 kol. V každém zápase proti sobě na samostatných šachovnicích hráli 4 hráči. Naše soupiska byla následující: Filip Kočí 0; Adam Němec 0/4; Matyáš Novák 0/5; David Smutek 1,5/5; Vít Novotný 0,5/4.

Pro většinu účastníků naší školy se jednalo o první šachový turnaj v životě: museli tedy zvládat mnoho nových úkonů a pravidel. Šachové hodiny, pravidlo „šáhneš-táhneš“ a nemožné tahy… to všechno je na turnaji čekalo poprvé. Ostatní účastníci turnaje měli už vše zažité, takže se mohli soustředit jen na hru.

Naše první partie proto končily velmi rychle, první bod získal David Smutek hned v prvním kole proti ZŠ J. Gočára. V dalších zápasech se nám příliš nedařilo, ale s každou odehranou partií kluci vydrželi o něco déle u té další. A protože se kluci stihli najíst mezi partiemi, o pauze na oběd jsme šli ven hrát na babu (v té nejvíce exceloval Matyáš Novák).

Po pauze nás čekaly další tři partie. Náš dosud jediný bod velmi brzy doplnil Víťa dvěma remízami. Další remízu pak ještě vybojoval David.

Všichni kluci mě velmi mile překvapili. Filip odehrál všech 6 partií, bojoval proti těm nejsilnějším – a přesto na něm nebyla znát únava. Adam se také soupeřů nebál a měl to podobně těžké. Oba odehráli partie proti zkušenějším registrovaným hráčům. Matyáš Novák si nejlépe všímal hrozeb soupeřů a elegantně proplul turnajem – snad jakoby už nějaký šachový turnaj zažil. A nakonec naše čísla 4 a 5 na soupisce: David s Víťou. Oba zabodovali. Na Davidovi bylo vidět, že už v minulosti turnaj hrál, takže byl seznámený s šachovými hodinami a vše zvládal na jedničku. Víťa naopak chodí na kroužek prvním rokem, proto mě velmi překvapil svými výkony. Odkaz na článek KHŠS: http://khss.chess.cz/?p=12712 , fotografie

Od hraní k vědění

Spolupracujeme


Sponzoři

Škola

© 2014, Základní škola, Hradec Králové, M. Horákové 258
Webové stránky vytvořilo eStudio.cz | Webdesign & SEO | Postaveno na ReflexCMS

eStudio.cz profesionální weby a ziskové eShopy