<-zpět ;;; domů ->Dnes je

Akce školní jídelny

ŠKOLA PLNÁ ZDRAVÍ

Ve školním roce 2011/2012 se naše školní jídelna zapojila do projektu " Škola plná zdraví" s cílem začlenit větší podíl zeleniny do školního stravování a nenásilnou, hravou formou zvýšit kvalitu i kvantitu konzumace zeleniny a zeleninových pokrmů. Orientací na zdravý a moderní životní styl chceme zvýšit oblibu zeleniny u dětí i dospělých.

V čem projekt „ ŠKOLA PLNÁ ZDRAVÍ“ spočívá:
  • budeme vařit pouze z kvalitní, špičkové zeleniny firmy Bonduelle
  • každý týden budeme připravovat minimálně jeden zeleninový pokrm
  • ve školním roce se nebude opakovat ani jedno zeleninové jídlo
  • ochutnáte nové pokrmy, dle nových receptur
  • žák, který se do projektu zapojí, dostane u okénka ŠJ bondík-kartičku
  • zeleninové jídlo za bondík bude na jídelníčku vytištěno tučně
  • za každé SNĚZENÉ zeleninové jídlo dostanete 1 bondík (razítko)
  • bondíky razítkuje kuchařka ve zvláštním oblečení (žlutá zástěra)
  • podle počtu nasbíraných bondíků dostanete dárek
  • více na nástěnce ve školní jídelně nebo na www.skolaplnazdravi.cz

Školní jídelna pořádá 24. května akci :
DOBROTY S KUCHAŘEM

Polévka : Jemná hříbková
Oběd 1
Sýrové kuřecí masíčko
semolinové těstoviny PENNE

Oběd 2
Masová musaka s pohankou a sýrem / maso,sýr,pohanka /
brambory,salát z čínského zelí s rajčaty

Moučník : špaldové muffiny s čokoládou

Menu nám připraví šéfkuchař Pavel Knedla,
manager prezentačního centra firmy Dobroty s.r.o.,catering Praha

D O B R O U C H U Ť !!

Snažíme se naše služby neustále vylepšovat. Pro školní rok 2010/2011 školní jídelna pro strávníky připravila seznámení s některými již málo používanými pokrmy 20. století – jídla našich dědečků a babiček.
Vždy 1x v měsíci na oběd č. 2 mohou strávníci ochutnat NETRADIČNÍ RECEPTURY NAŠICH BABIČEK. Můžete se těšit např. na lepenici, pajšl, šusterku, houbového kubu, šmorn apod.
Budeme rádi, pokud požádáte své pra /prapra/rodiče o nějakou zajímavou recepturu a přijdete se s námi o ní podělit.
Do nového školního roku přejeme spokojenost a dobrou chuť!

Žáky mnohem více zaujala soutěž „Znáš svoji školu“. Dozvěděli se nejen, kdy byla škola založena, jaký byl její původní název, kolik má ZŠ tříd, kolik zaměstnanců se stará o bezchybný chod, kolik zde pracuje mužů, ale třeba i jaký má naše škola roční rozpočet, jak je vybavená nebo kde je umístěna anonymní schránka důvěry. Odměnou pro vítěze bylo uvaření jejich nejoblíbenějšího pokrmu.

Akce „BIOPOTRAVINY“ se nesetkala s takovým zájmem, jaký jsme očekávali. Někteří strávníci ani nevěřili, že jsou pokrmy skutečně připravované z biopotravin. Pro velkou finanční zátěž a ne příliš velký zájem jsme v lednu 2010 přestali pokrmy z biopotravin připravovat.

Pro velký ohlas soutěže v loňském roce, uspořádáme pro naše strávníky další.
Ponese název „ Znáš svoji školu.“
První kolo otázek bude na jídelně k dispozici od 30.11. - 3.12.2009.
Správné odpovědi na anketních lístcích jsou slosovatelné a jména výherců uslyšíte 4.12.2009 v relaci „ Rádia Školák“ Pravidla soutěže zůstávají stejná.

Ve školním roce 2009/2010 jsme se rozhodli seznámit strávníky s pokrmy připravovanými z BIOPOTRAVIN. Co jsou to však biopotraviny?
Jsou to produkty s výrazně nižším množstvím dusičnanů, dusitanů, barviv,umělých ochucovadel a dalších toxických látek.
Předpona BIO u potravin potvrzuje, že jíme potraviny vypěstované v ekologickém zemědělství. Ovšem i v biopotravinách se mohou objevit takzvaná „ éčka“ = povolené přídavné látky. Ale v tomto případě se jedná o látky v přírodě běžné nebo zhotovené z přírodních surovin. Například kyselina askorbová / vitamín C /, oxid uhličitý, kyselina mléčná, apod. Výrobek splňuje označení BIO, pochází-li minimálně 95% použitých surovin z ekologického zemědělství.
Mezi výrobky, které se objevují v obchodech se značkou BIO jsou nejen mléčné potraviny, ovoce, zelenina, ale i maso a dokonce i salámy. Existuje i biomed, biočaj nebo biopepř.
Spolupracujeme s firmou ACCOM Czech, a.s., Choceň, TopBio, a.s. Brno, Supermarket TERNO Hradec Králové
Pokrmy z biopotravin budou plánovány 1x v měsíci a pouze na oběd č. 2.

Na jídelníčku budou vytištěny tučně.

Ve školním roce 2008/2009 jsme pro naše strávníky pořádali soutěže s různou tématikou /„Máte rádi pohádky“, „Velikonoce“, „Krajové názvy jídel“, „Známe dobře zvířátka“ apod./
Správně vyplněné anketní lístky byly slosovatelné. Jeden výherce za každou kategorii / 1. stupeň, 2. stupeň, učni, dospělí/ si zvolil svoje oblíbené jídlo, které školní jídelna již alespoň jednou vařila. Uvařeno bylo na oběd č. 1.
Výsledky nám objasnily, jaké jsou nejoblíbenější obědy v naší školní jídelně: / hovězí kýta na smetaně, knedlík, brusinky, šlehačka – 10x, smažený kuřecí řízek, bramborová kaše m., okurkový salát – 10x, kuřecí směs v bramboráku, salát ze sterilovaného zelí – 6x, pizza se šunkou – 3x /

Ve školním roce 2007/2008 jste poznali jak chutnají pokrmy na Slovensku, v Mexiku, v Itálii a jaká je naše typicky česká strava.
Strávníci ocenili výzdobu školní jídelny, převleky kuchařek / mexické klobouky apod./, poznali několik základních slovíček / hasta maňana, buenos dias, gracias, buon giorno, arrivederci, grazie, ďakujem, dobrý deň, dovidenia ap/
Všechny strávníky však nejvíce překvapil jídelníček v původním jazyce.
Akce nazvaná „Mezinárodní kuchyně“ se vydařila. Některá jídla se natolik osvědčila, že je opakovaně zařazujeme do jídelníčku / halušky se zelím, pizza se šunkou, tortilly s kuřecím masem /

ZŠ Milady Horákové   Nahoru                                                                                            Chuck Norris nespí, jen vyčkává ©  Tmoáš Konrády, 9.C, šk.rok 2004-5